جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

English

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

با توجه به اینکه این روزها هارد دیسک ها کاربری های مختلفی دارند، شرکت وسترن دیجیتال هارد‌ دیسک ها را از لحاظ کاربری به رنگ های مختلف طبقه‌بندی کرده است. این طبقه‌بندی مخصوص این شرکت است و نشان می دهد هر کاربر برای منظوری که در سر دارد، باید چه نسلی را انتخاب کند. ما در گروه ITProPlus، در این مقاله به بررسی تفاوت رنگ بندی هارد دیسک خواهیم پرداخت تا به انتخاب شما کمکی کرده باشیم.

وسترن دیجیتال (Western Digital) که با برند‌های WDC یا WD هم شناخته می شود، شرکتی مطرح در تولید دستگا‌ه‌های ذخیره‌سازی و مهم‌تر از همه هارد دیسک‌ HDD و SSD است.

رنگ بندی هارد دیسک

هارد دیسک سبز – WD Green

این هارد دیسک از وسترن دیجیتال ارزان‌ترین، درعین حال ‌ضعیف‌ترین نوع هارد است که مقدار مصرف بسیار پایینی هم دارد. این هارد دیسک که با برچسب سبز ارایه می‌شود، با نام WD Green شناخته می شوند. WD سبز بسته به ظرفیت های مختلفش با قیمت های متفاوتی عرضه می‌شود. سرعت چرخش این هارد دیسک چیزی در حدود 5400 تا 5900 دور در دقیقه است. این سرعت چرخش در کنار مصرف زیاد روزانه از این هارد دیسک به‌مرور زمان، باعث کرش کردن آن می شد. همین مورد باعث شده تا نسل آبی را جایگزین نسل سبز کند تا علاوه بر گسترش فروش از مشکلات به وجود آمده در آینده هم جلوگیری شود. از این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که نسل آبی همان نسخه‌ به‌روز شده‌ از نسل سبز است.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

بی‌صدا، عملکرد مناسب با مصرف پایین انرژی (مخصوص مصرف خانگی)

هارد دیسک آبی – WD Blue

این نسل از هارد دیسک های وسترن دیجیتال، در ظرفیت‌‌ های 250 گیگابایت تا 6 ترابایت موجود هستند، همچنین سرعت چرخش آنها هم می تواند از 5400 تا 7200 دور در دقیقه باشد. اگر چند مدل خاص را در نظر نگیریم، معمولا فضای کش این هارد‌ها در حدود 16 مگابایت است. نسل آبی قابلیت استفاده برای هر منظوری را دارد. این هارد برای ذخیره‌سازی هر چیزی از موزیک گرفته تا ویدئو مورد استفاده قرار می‌گیرد. جدیدترین اقدام WD روی این نسل که جای تقدیر دارد، استفاده از هارد دیسک های 1 گیگابایتی در تولید هارد‌ دیسک های ظرفیت بالا در این نسل است که علاوه بر تراکم بیشتر اجازه می دهد، سریعتر باشند و نرخ پردازش بالاتری را با این نسل تجربه کنیم.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

عملکرد با ثبات و اطمینان خاطر در استفاده روزانه (مخصوص مصرف خانگی)

هارد دیسک مشکی – WD Black

این هارد دیسک را می‌توان بهترین هارد دیسک شرکت وسترن دیجیتال دانست؛ نسل مشکی با ظرفیت های بین 1 ترابایت تا 6 ترابایت روانه بازار می‌شود. این نسل، مشهور‌ترین و شناخته ترین هارد دسیک WD است. کاربران خانگی، گیمر‌ها و حرفه ای می‌توانند با اطمینان به کارایی نسل مشکی از آن استفاده کنند. جدید‌ترین نسل از این هارد‌ دیسک ها با ظرفیت 6 ترابایت، در حدود 128 مگابایت کش دارد که در مقایسه با نسخه‌ قبلی دو برابر بیشتر شده است. این افزایش کش باعث شده کارایی کلی این هارد دیسک بیشتر شود و همچنین زمان خواندن و نوشتن را کم کرده است. سرعت چرخش استاندارد این نسل از هارد‌ دیسک های وسترن دیجیتال 7200 دور در دقیقه است.

با وسترن دیجیتال نسل مشکی می‌توانید روی 160 مگابایت بر ثانیه سرعت انتقال و 8.5 میلی‌ثانیه سرعت دسترسی حساب باز کنید؛ همین موارد باعث شده تا این نسل به نوعی لقب “مطمئن‌ترین” را از آن خود کند.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

برترین بازدهی برای کامپیوتر‌های قدرتمند (مخصوص کامپیوترهای کاری)

هارد دیسک قرمز – WD Red

نسل قرمز از هارد دیسک های وسترن دیجیتال مخصوص “سیستم های ذخیره‌سازی تحت شبکه” (NAS)‌ ها تولید شده‌اند. این هارد‌ دیسک ها طوری طراحی و مهندسی شده‌اند که حتی حجم‌ بالای کار شما را در بهترین حالت ممکن مدیریت کنند. همچنین به خاطر داشته باشید اگر به مدت طولانی از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید و با حجم زیاد از اطلاعات سرو‌کار دارید، می‌توانید از نسل قرمز در منزل هم استفاده کنید. این هارد دیسک از تمامی NAS های معمول و موجود در بازار پشتیبانی می‌کند، چیزی که در سایر نسل های وسترن دیجیتال از آن خبری نیست. همچنین نسل قرمز از تنظیمات مخصوص و همچنین استفاده در حالت RAID پشتیبانی می‌کند.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

نهایت عملکرد و افزایش اطمینان (مخصوص استفاده در سرور‌های ذخیره سازی)

هارد دیسک قرمز حرفه ای – WD Red Pro

بهترین محل برای استفاده از نسل قرمز حرفه ای در “سیستم های ذخیره‌سازی تحت شبکه” (NAS)‌ ها است؛ اما این نسل از انتخاب های خوب و کارآمد برای کامپیوتر‌های خانگی است. نسل قرمز حرفه ای سرعتی برابر با نسل مشکی دارد؛ اما در مقایسه با نسل مشکی کم صداتر و مطمئن‌تر هستند. در مقابل برای این نسل باید مبلغ بیشتری بپردازید. دقیقأ مثل نسل مشکی با این نسل هم می‌توانید روی 160 مگابایت بر ثانیه سرعت انتقال و 8.5 میلی‌ثانیه سرعت دسترسی حساب باز کنید. اما همه این موارد با سر‌و‌صدای کمتری انجام می‌شود چرا که این نسل قرمز حرفه ای از سیستم کاهش لرزش بهره می‌برد. این نسل تمام قابلیت های نسل قرمز را دارد.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

نهایت عملکرد و افزایش اطمینان (مخصوص استفاده در سرور‌های ذخیره سازی)

هارد دیسک بنفش – WD Purple

نسل بنفش با استفاده از فناوری مشهور به ‌IntelliPower RPM می‌تواند بر اساس میزان عملیاتی که در حال انجام دادنش است، سرعت گردشش را بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه تغییر دهد. این فناوری به نسل بنفش اجازه می‌دهد در کنار مصرف پایین، طولانی‌ترین عمر را نه تنها در بین هارد‌ دیسک های وسترن دیجیتال؛ بلکه در میان تمام‌ هارد‌ دیسک ها داشته باشد.

این هارد دیسک که با لقب Surveillance شناخته می‌شود، برای استفاده به‌صورت 7/24 ساخته‌شده است.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

طراحی شده مخصوص “دستگاه‌ ضبط کننده تصاویر دوربین ها‌ – DVR”

هارد دیسک طلایی – WD Gold

وسترن دیجیتال، استانداردی عجیب را همراه با این نسل معرفی کرده است؛ نسل طلایی برای مدیریت کردن بازد‌هی برابر با 550 ترابایت در هر سال ساخته شده است. این مقدار بیشترین میزان کارکرد برای هارد‌ دیسک های 3.5 اینچی است. با نسل طلایی می‌توانید اطمینان 100 درصدی از کارایی داشته باشید. این اطمینان با دانستن اینکه میانگین زمان تعیین شده بین دو خطای این هارد چیزی در حدود 2.5 میلیون ساعت است که در مقایسه با نسل مشکی و قرمز حرفه ای دو برابر شده است. این دلایل پرداخت مبلغ بیشتری برای خرید این هارد دیسک را توجیه می‌کنند. توصیه می‌شود اگر واقعا سروری با لود کاری خیلی بالا دارید از نسل طلایی استفاده کنید در غیر این صورت از نسل های مشکی یا قرمز حرفه ای استفاده کنید که قیمت به‌مراتب کمتری در مقایسه با این نسل دارند.

در حال حاضر این هارد‌ دیسک ها با ظرفیت بین 4 تا 10 گیگابایت عرضه می‌شوند و احتمالأ به زودی این نسل از هارد‌ دیسک ها با ظرفیت‌های بیشتر عرضه خواهد شد.

تفاوت رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال (WD)

نسل طلایی برای سرور‌ها ساخته شده

سخن آخر: بر اساس نیاز خود، حتماٌ رنگ بندی هارد دیسک را به درستی انتخاب کنید.

موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات شبکه | پشتیبانی شبکه | خدمات IT | گروه مهندسی ITProPlus | خدمات پسیو و شبکه | طراحی سایت | فروشگاه اینترنتی | دوربین مداربسته | خدمات مایکروسافت | مجازی سازی | امنیت شبکه | خدمات VOIP | طراحی سایت شخصی

با ما در تماس باشید

دریافت خدمات فناوری اطلاعات ویژه سازمان شما

شبکه و سرور | پشتیبانی شبکه | امنیت شبکه | مجازی سازی

دوربین مداربسته | طراحی سایت