خدمات IT | مجازی سازی | ITProPlus

مجازی سازی

مجازی سازی تکنولوژی می باشد که این امکان را می دهد روی یک سیستم سخت افزاری، سیستم عامل های مختلف را نصب کرد. به گونه ای که این سیستم عامل ها هر کدام مستقل از دیگری می باشند. مجازی سازی ماهیت سخت افزاری یک منبع سخت افزاری را برای کاربران خود بی معنی می سازد. می توان یک منبع فیزیکی را در اختیار چندین سرویس مجازی گذاشت.

 

امروزه مجازی سازی به صورت گسترده ای در حال استفاده است و از خدمات شبکه مهم به حساب می آید.

مزایای مجازی سازی

مجازی سازی با کاهش نیاز ما به سخت افزار و تجهیزات فیزیکی هزینه های ما را کاهش می دهد. ماشین های مجازی به صورت بهینه از منابع سخت افزار استفاده می کنند. در نتیجه کاهش مصرف برق و هزینه های نگهداری را در پی خواهد داشت. می توانید با صرف زمان اندکی حافظه، فضا و پردازشگر مورد نیاز را در اختیار سیستم عامل قرار دهید. دیگر نیازی به تهیه مجدد سخت افزار نیست.

برای راه اندازی سرویس مورد نظر شما مدت زمان کوتاهی رو صرف ساختن ماشین مجازی مورد نظر می کنید. و دیگر نیازی نیست درگیر پروسه طولانی سفارش و تهیه سخت افزار مورد نظر، قرار دادن آن در رک، کابل کشی و … شوید. می توانید با استفاده از الگوهای از قبل آماده شده سیستم عامل مورد نظر فقط در چند ثانیه سرویس خود را راه اندازی کنید.

فرض کنید که شما دو عدد رک با 30 سرور و 4 سوییج فیزیکی دارید. با استفاده از مجازی سازی سرور ها این فضا به نصف کاهش پیدا می کند. شما با دو عدد سرویس فیزیکی و یک سوییچ می توانید همین کار را انجام دهید. به علاوه اینکه از قابلیت هایی مانندHA ، FT و DRS بهره مند شوید.

اگر چند سرویس را روی یک سرور فیزیکی راه اندازی کنید احتمال کرش کردن و اختلال در آنها بسیار بالا می رود. اگر از مجازی سازی استفاده کنید می توان بدون تداخل برنامه ها با یکدیگر به کابران خود سرویس دهید.

یکی دیگر از قابلیت های مجازی سازی که به صورت فیزیکی ممکن نیست استفاده از SnapShot است. شما با استفاده از آن می توانید اگر مشکلی در سرویس، دیتابیس و یا برنامه تان پیش آمد به راحتی آن را به حالت قبل بر گردانید.

شما می توانید با استفاده از ماشین های مجازی تعداد سرور های فیزیکی خود را کاهش دهید. این بدین معناست که هزینه کمتری صرف روشن نگه داشتن و خنک کردن آنها صرف می شود. که در بلند مدت می تواند چشم گیر باشد.

استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، امکانات پیشرفته ای را برای ما فراهم می کند. که به صورت فیزیکی وجود ندارند. مدیران شبکه می توانند با استفاده از این قابلیت ها آپ تایم شبکه خود را بالا ببرند. سرویس های ارائه شده همیشه در درسترس باشند. قابلیت های مانند: Distributed Resource Scheduler ، Fault Tolerance ، High Availability ، Storage Migration.

تیم ITProPlus مفتخر است تا در زمینه های مختلف مجازی سازی به مشتریان خود خدمت رسانی کند.

نیاز به مشاوره دارید؟

با همکاران ما تماس بگیرید

خدمات IT | مجازی سازی | امنیت شبکه | خدمات سرور | خدمات مایکروسافت | خدمات شبکه | دوربین مداربسته | طراحی سایت | ITProPlus